Seyh Abdulkadir Geylani Hz.nin Bir Kiz Çocugunu Cinlerden Kurtarmasi

gölge

Bagdat ahalisinden bir adam Cenab-i Gavsül Azam Abdülkadir Hazretlerine gelip:

- Ya Seyh, ya Efendimiz! Bir bakire kizim var; evin damina çikmis. Nice kere söylediysem asagi inmedi. Ve oradan da gelip olup bir daha görünmedi. Sebebi nedir? Ve buna ne çare olur?

Diye sual etti Hazret-i Seyh bir müddet düsündükten sonra adama söyle dedi:

- Bu gece yatsi namazina müteakip sehirden disari çik. Kerh harabelerine git, besinci tepede otur. Ve (BISMILLAHI, ABDÜLKADIR’IN NIYETI ÜZERINE) de ve etrafina bir daire çiz… Karanlik ortaya iyice çökünce çesitli suretlerle cin taifeleri geçmeye baslar. Onlara bakman seni korkutmasin. Sabah yakin oldugunda son olarak cinlerin meliki muhafiz askerleriyle beiraber geçer. Fakat seni orada görecegi için yanina yaklasir ve hacetini sorar. Iste o zaman sen ona:

- Beni Seyh Abdülkadir size gönderdi.

De ve kizinin basina gelen hadiseyi bir bir anlat.

Kizi kaybolan adam anlatiyor:

Seyhten aldigim emir üzerine aksam üzeri sehirden disari çiktim. Kerh harabelerine varip besinci tepede oturdum. Ve:

- Bismillaahi, Abdülkadir’in niyeti üzerine . Dedim ve etrafima bir daire çizerek beklerneye basladim. Az sonra görünüsleri insani korkutup eza verecek sekil ve surette cinniler geçmeye basladi. Fakat çizdigim daireye yak lasmadilar. Onlarin cemaat cemaat geçisleri sehervaktine kadar sürdü. En sonlarinda melikleri geldi. Bir ata binmisti. Etrafiinda muhafizlari vardi. Beni görür görmez etrafima yaklasti, fakat daireyi geçmedi. Etrafindaki muhafizlar da durdular. Melik dikkatle beni süzdükten sonra bana:

- Ey insan hacetin var mi?

Diye sordu. Ben:

- Evet, dedim. Sultan Seyh Abdülkadir beni size gönderdi.

Cinnilerin meliki bunu duyar duymaz hemen atindan indi. Egilip yeri öptü. Ve dairenin disinda çömelip oturdu. Sonra bana dedi ki:

- Anlat, Sultan sizi ne gibi emirlerle gönderdi?

Ben basima geleni oldugu gibi anlattim. Melik hadiseye vakif olunca çok müteessir oldu. Ve hemen etrafindaki muhafizlara dönerek:

- Bu isi yapan cinniyi acele bulup getirin!

Diye haykirdi. Bu emir üzerine çok sürmedi, giden muhafizlar kizimla bir cinniyi alip huzura getirdiler. Meger kizimi kapip götüren bu cinni Çin ülkesinin ricalinden imis. Melik hiddetle cinniye dönerek:

- Ey lain, kutbun yani basindan bir kizi alip götürmeye ne haddin vardir. Buna nasil cüret etdin?

Dedi ve:

- Bu melunun hakki idamdir. Kesin bunun kafasini!

Diye baigirdi. Muhafizlar tez segirtip vakit kaybetmeden bir kiliç darbesiyle cinninin kafasini uçurdular.

Melik kizimi bana teslim ederek:

- Baska bir hacetin var midir?

Diye sordu. Ben bu hal karsisinda kendimi alamayarak melike:

- Efendim, Sultan Seyh Abdülkadir’in emrine bu derece itaatiniz hayret uyandiricidir. Sebebi nedir?

_ Diye sordum. Cinnilerin meliki:

- Evet dedi. Sultan Seyh Abdülkadir evinin penceresinde oturur, yeryüzündeki kovulmus, tardolunmus cinnilere bakar. Onlar onun bakisinin heybetinden kaçacak delik ararlar. Hem Cenab-i Hak bir kulunu KUTUB etti mi insan ve cinniler hakkinda ona bir çok imkanlar verir.

Ben melike baska bir hacetim olmadigini söyleyerek ve tesekkürlerimi bildirerek kizimla beraber yola revan olduk. Ve Cenab-i Gavsül Azam Sultan Seyh Abdülkadir’e arz-i sükranla Cenab-i Hakka secde-i sükür kildim. (805)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Begendiysen Paylas.
gölge
Reklamlar
reklam
reklam
reklam
reklam
gölge
Yorum Yaz
Ad Soyad:
Yorum:

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

gölge

Benzer Yazılar

“Malayani (boş işler) ile iştigal etmek, aptalların işidir.” (288) VN:F [1.9.22_1171]please wait...Rating: 0.0/10 (0 votes cast)VN:F [1.9.22_1171]Rating:... 
gölge

Çeşitli Yazılar

Davud Aleyhisselam zamaninda kafir ve zalim bir padisah vardi. Insanlar onun aleyhinde Davud Aleyhisselam’a sikayette bulunup, dediler ki: “Ey... 
Rivayet edilir ki, (büyük zatlardan biri olan) Sibli Hazretleri bir gün vaaz ederken, ictenlikle ve heybetle “Allah” dedi. Bunu isiten... 
Hz. Peygamber’in Akrabaları ve Ev Halkını İslâm’a Davet Etmek Maksadıyla Yemeğe Çağırması        - “En yakın aşiretini uyar!”... 
Isa (aleyhisselam) bir yerden geçerken, ibadet yapmaktan zayiflamis bir adam gördü. Ona: “Senin bu halin nedir?” diye sordu. Adam dedi... 
gölge